Modlińska 1, 15-066 Białystok Pon. - Piąt. 08:00 -18:00 Sob. 08:00 -14:00 tel. 85 732 84 38

Endodoncja

people

LECZENIE ENDODONTYCZNE

Mianem endodoncji określa się dział stomatologii zachowawczej, zajmujący się diagnostyką oraz leczeniem schorzeń miazgi zębowej oraz tkanek okołowierzchołkowych.

Głęboka nieleczona próchnica a także urazy mechaniczne, są najczęstsza przyczyną bólu zęba. Początkowo zapalenie miazgi objawia się nadmierną reakcją na bodźce, np. ciepłe, zimne lub słodkie. Jeśli na tym etapie pacjent nie podejmie leczenia zachowawczego to zapalenie miazgi przechodzi w stan nieodwracalny. Objawia się to intensywnymi samoistnymi bólami zęba oraz koniecznością leczenia endodontycznego zwanego również kanałowym. Pacjenci często stają przed wyborem, czy ząb który boli usunąć czy leczyć kanałowo.

Kluczem do sukcesu leczenia kanałowego jest zlikwidowanie stanów zapalnych poprzez mechaniczne i chemiczne oczyszczenie komory i korzeni zęba z martwych i zakażonych mas, poszerzenie kanałów korzeniowych na całej ich długości, a następnie wypełnienie pustego kanału i komory zęba specjalistycznym środkiem. Celem leczenia endodontycznego jest przede wszystkim zachowanie w ustach pacjenta prawidłowo wyleczonych korzeni zęba, które mogą nam służyć jako konstrukcja do odbudowy jego zniszczonej korony. Zawsze warto więc podjąć decyzję o leczeniu i skorzystać z ostatniej i często jedynej szansy na uratowanie zęba. Popularne obecnie implanty to właśnie elementy mocowane w kości, w miejscach, w których pacjent stracił własny ząb. Na nich wykonuje się odbudowę protetyczną, odtwarzającą koronę zęba. Prawidłowo wyleczony kanałowo ząb spełnia taką samą rolę.

Wskazania do leczenia endodontycznego:
• głębokie ubytki próchnicowe,
• martwica miazgi,
• zgorzel miazgi,
• urazy mechaniczne zęba (zwichnięcia, złamania),
• zapalenia tkanek okołowierzchołkowych,
• nieprawidłowo wykonane pierwsze leczenie endodontyczne (nieszczelne wypełnienia kanałów, pozostałe w nich fragmenty narzędzi itp.).

Należy pamiętać, że leczenie kanałowe jest zabiegiem wieloetapowym i bardzo skomplikowanym. Niemniej jednak nowoczesne urządzenia zwiększające precyzję zabiegu oraz dające możliwość odpowiedniego przygotowania się, znacznie redukują ryzyko, dzięki czemu zabieg bardzo często kończy się sukcesem.

Niestety może również wystąpić sytuacja, kiedy leczenie będzie musiało zostać powtórzone lub nawet niezbędna będzie interwencja chirurgiczna czy też ekstrakcja zęba.

Pozostałe usługi

Protetyka

Protetyka to dyscyplina stomatologii, dążąca do stworzenia lub przywrócenia prawidłowego układu uzębienia.

Implantologia

Implant zębowy to niewielka śruba wykonana z biozgodnego, czyli obojętnego dla zdrowia i niewywołującego reakcji alergicznych materiału.

Chirurgia stomatologiczna

Chirurgia stomatologiczna to dziedzina zajmująca się leczeniem operacyjnym jamy ustnej.

Stomatologia zachowawcza

Stomatologia zachowawcza zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem ubytków tkanek zębów.

Stomatologia dziecięca

Pierwsza wizyta małego pacjenta w gabinecie jest wizytą szczególną, a dzieci są naszymi specjalnymi pacjentami.

Stomatologia estetyczna

Stomatologia estetyczna, to praca całego zespołu lekarzy stomatologów prowadząca do uzyskania pięknego uśmiechu.

Implantoprotetyka

Implanty służą do rekonstrukcji protetycznych czyli odbudowy braku pojedynczego zęba koroną protetyczną.

Ozonoterapia

Zaletą leczenia ozonem jest bezbolesność i krótki czas zabiegu, z tego względu polecany jest szczególnie w leczeniu próchnicy u dzieci.